mgr Maria Brzegowy

„Dieta czy żywienie?”

Maria Brzegowy

mgr Maria Brzegowy jest dietetykiem ze specjalizacją żywienia klinicznego.

Od 2015 r. pracuje z pacjentami onkologicznymi, a od 2016 – chorymi otyłymi leczonymi chirurgicznie. Onkologia, bariatria i leczenie żywieniowe to jej wielkie pasje zawodowe, którym poświęca każdą możliwą chwilę!

Z pierwszego wykształcenia Maria jest technologiem żywności (Uniwersytet Rolniczy, Kraków). W tym też kierunku postanowiła rozwijać się naukowo, rozpoczynając w 2014 r. studia doktoranckie. Jesienią br. planuje wreszcie obronić tytuł doktora.

Poszerzając wiedzę żywieniową, w 2020 roku uzyskała drugi tytuł magistra – tym razem na kierunku Dietetyka (Śląska Wyższa Szkoła Medyczna, Katowice).

Ponieważ leczenie żywieniowe w zasadzie od początku było jej pierwszym wyborem zawodowym, w międzyczasie ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku Żywienie Kliniczne i Opieka Metaboliczna.

Stale dokształca się uczestnicząc w wielu konferencjach, zarówno tych o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym.

Na co dzień, pracuje w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, oddział w Krakowie, gdzie w zespole prof. dr hab. n. med. Stanisława Kłęka, zajmuje się pacjentami onkologicznymi odżywiającymi się w sposób tradycyjny, dietą doustną, ale i drogą dostępu sztucznego do przewodu pokarmowego (żywienie dojelitowe) i drogą dożylną (żywienie pozajelitowe). Jest członkiem Zespołu Żywieniowego szpitala oraz Poradni dla pacjentów Instytutu.

Maria Brzegowy jest ponadto wykładowcą (m.in. zjazdy POLSPEN, ESPEN, Prehabilitacja itp.) i szkoleniowcem (m.in. Akademia Leczenia Żywieniowego POLSPEN, Centrum Szkoleń Dietetyki Klinicznej, szkolenia dla personelu białego). Jest też nauczycielem akademickim na kierunku Dietetyka na macierzystej uczelni.

Współuczestniczyła przy tworzeniu poradnika Prehabilitacja, gdzie pod patronatem prof. dr hab. n. med. Tomasza Banasiewicza opracowała część żywieniowego przygotowania do interwencji chirurgicznej.

Na koncie ma również rozdziały do podręczników akademickich oraz własną książkę – „Nie daj się rakowi! Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej”.

W ramach praktyki prywatnej prowadzi zajęcia edukacyjne dla pacjentów przygotowujących się do operacji bariatrycznej (#CHLOedukacja) oraz osób, które po dłuższym czasie od tej interwencji próbują na nowo odnaleźć właściwy kierunek (#reCHLOedukacja).

W powyższym zakresie, niezmiennie od lat współpracuje również ze Stowarzyszeniem Pacjentów Bariatrycznych CHLO gdzie wraz z Katarzyną Partyką, prezesem organizacji, próbuje zmienić niewłaściwe myślenie pacjentów wobec odżywiania.

Jest ogromnym zwolennikiem szukania równowagi pomiędzy zdrowiem psychicznym, a fizycznym – uczy jak prawidłowo komponować swoje codzienne posiłki, ale i jak w tym wszystkim nie zgubić siebie i czerpać z życia pełnymi garściami.